Zakładanie firmy krok po kroku

reasons-to-start-a-business

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Witam Cię bardzo serdecznie:-)

W dzisiejszym wpisie chciałbym pokazać Tobie wszelkie „technicznie” niezbędne kroki, które musiałbyś podjąć, aby założyć własną firmę. W tej części będzie o działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę(y) fizyczną, która jest najbardziej popularna formą prowadzenia przedsiębiorstwa (oczywiście nie licząc „formy na czarno”, ale kto by to zliczył 😉 Jeszcze przed założeniem firmy należy zdać sobie sprawę z tego, że zakładając biznes w ww. formie, będziesz odpowiadał za zobowiązania firmy całym swoim własnym majątkiem. Więc dobrze się zastanów 😉 No, ale za to założenie takiej firmy jest bezpłatne, proste i wręcz ekspresowe (jeżeli dysponujesz profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym nie musisz nawet wychodzić z domu). Ok, a więc ruszamy!

Zaczynamy od CEiDG

Jestem zwolennikiem maksymalnego upraszczania wszelkich procedur, więc proponuję założenie firmy bez wychodzenia z domu przez Internet. Owszem można to nadal zrobić udając się do właściwego Urzędu Gminy, ale po co tracić czas i pieniądze na dojazdy? W pierwszej kolejności zaopatrz się w profil zaufany, jeżeli jeszcze go nie masz. Jest on bezpłatny, natomiast za podpis elektroniczny musiałbyś już zapłacić. Aby go uzyskać będziesz jednak musiał wyjść z domu i przejść się do urzędu, ale za to jest to wyjście jednorazowe, w założeniu bez kolejkowe (można to załatwić w informacji urzędowej) i może Ci się jeszcze kiedyś przydać np. do uzyskanie pewnych pozwoleń i koncesji (listę spraw możesz znaleźć na stronie internetowej ePUAP, która jest poniżej). Jeszcze przed wizytą w urzędzie, wejdź na tę stronkę: http://epuap.gov.pl i zarejestruj się tam. Po założeniu konta na tej stronce logujesz się do niego i składasz elektroniczny wniosek o profil zaufany. Teraz właśnie jest ten moment, kiedy wychodzisz z domu. Kierujesz się do właściwego urzędu z listy punktów, gdzie można potwierdzić osobiście profil zaufany (lista jest dostępna na ww. stronce). Po okazaniu urzędnikowi dokumentu tożsamości możesz już korzystać z tego profilu. Wtedy wchodzisz na stronkę: https://www.ceidg.gov.pl tam musisz niestety też się zarejestrować. Po zarejestrowaniu wypełniasz wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ten wniosek podpisujesz właśnie profilem zaufanym.

Na co zwracać uwagę podczas wypełniania wniosku? Z najważniejszych spraw to pamiętaj, że moment rozpoczęcia działalności to nie musi być dzień składania wniosku (możesz oznaczyć datę późniejszą). Jeśli zbliża się już koniec miesiąca, to zastanów się, czy nie opłacałoby się Tobie rozpocząć oficjalnie prowadzenie DG od nowego miesiąca, gdyż będziesz musiał zapłacić składkę zdrowotną ZUS oraz część składki społecznej za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym figurujesz w rejestrze. W praktyce wygląda to tak, że jeśli rozpoczniesz oficjalnie DG np. 27 listopada to będziesz musiał zapłacić obowiązkowe składki na „ZUS”, czyli zdrowotne i społeczne za listopad w wysokości ok. 350-400 zł już do dnia 10 grudnia. Stawka będzie zależeć od tego, czy będziesz płacił preferencyjne składki ZUS, czy nie. Natomiast jeśli poczekasz kilka dni i rozpoczniesz swoją DG oficjalnie 1 grudnia to płacisz tylko za grudzień do dnia 10 następnego m-ca, czyli do 10 stycznia następnego roku.

Nie wszystkie pola w formularzu muszą być wypełniane. Jeśli nie chcesz być zasypywany niechciany SPAM-em, to nie podawaj swojego adresu e-mail ani swojej strony www. Kody PKD odpowiadające prowadzonej przez Ciebie działalności, które musisz podać w formularzu (PKD, czyli umownie przyjęty, usystematyzowany podziałem zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczej) w każdej chwili możesz zmienić, składając przez Internet bezpłatnie wniosek o zmianę części wpisu (w spółce z o.o. musisz już za każdorazową zmianę zapłacić). Jednak warto mieć na uwadze podczas podawania właściwych kodów we wniosku, że niektóre z nich generują obowiązek bycia czynnym płatnikiem VAT, np. wykonywanie usług doradczych jest obwarowane obowiązkowym VAT-em w wysokości 23% (na dzień pisania tego postu, nie wiadomo czy nasi „troszczący się o dobro narodu” rządzący niedługo nie podwyższą tej stawki).

Ponadto, podczas wypełniania formularza CEiDG będziesz musiał już wybrać formę opodatkowania Twojej DG (masz do wyboru: opodatkowanie ryczałtem, karta podatkowa, podatek liniowy w stałej wysokości 19% lub opodatkowanie na zasadach ogólnych stawką progresywną 18%, lub 32%). Najbardziej popularną formą dla początkujących przedsiębiorców jest zdecydowanie ta ostatnia, gdyż wachlarz rodzaju prowadzonej działalności jest dla niej szerszy od ryczałtu lub karty podatkowej. Ponadto, istnieje wtedy możliwość obniżania podstawy opodatkowania o koszty, mamy tutaj również ulgi i zwolnienia. Jeżeli nie zaznaczysz żadnej opcji w formularzu CEiDG to właśnie zasady ogólne to default :) Jeśli nie masz jeszcze NIP-u, to nie musisz się martwić, bo poprzez formularz zostanie złożony automatycznie wniosek do US o jego nadanie.

Dodatkowo, w formularzu będziesz musiał wybrać sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Do wyboru będziesz miał: w formie miesięcznej, kwartalnej lub rocznej. Moim zdaniem w formie kwartalnej jest najwygodniej, bo wtedy masz stosunkowo dużo czasu na zebranie i wystawienie wszelkiej dokumentacji od / dla klientów i kontrahentów.

Na koniec, wskazujesz w formularzu moment objęcia Ciebie obowiązkowym ubezpieczaniem społecznym tj. ZUS (to jest moment rozpoczęcia przez Ciebie DG) oraz możesz podać numer konta bankowego.

Gratulację! Zarejestrowałeś już swoją DG – jesteś już oficjalnie przedsiębiorcą:)

I jeszcze ZUS..

Informację o rozpoczęciu działalności trzeba także przekazać do ZUS-u. Należy złożyć tu formularz ZUS ZUA – jeśli działalność jest jedynym źródłem trzymania lub ZUS ZZA – w momencie, gdy tych źródeł jest więcej.

I jeszcze VAT

Jeżeli będziesz czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług tj. VAT to w ciągu 7 dni od wykonania pierwszej usługi lub dostawy towaru musisz złożyć do swojego US deklaracje VAT-R. Koszt 170 zł na dzień pisania tego wpisu. I to właściwie jest jedyny koszt, który musiałbyś ponieść przy zakładaniu firmy.

Niestety portal CEiDG nie zawsze działa sprawnie, czasem się muli, często trwają tam prace konserwacyjne.

Jeśli masz inne doświadczenia z zakładania własnej firmy i chciałbyś się nimi podzielić, jeżeli chcesz mnie ostro zjechać lub skromnie pochwalić za popełnienie tego wpisu lub po prostu chciałbyś dodać swoje 3 grosze to nie wahaj się tylko od razu komentuj 😉

W następnych wpisach pokaże Ci jak krok po kroku założyć spółkę z o.o. Do zobaczenia!

1 Comment

  1. Zapewne sporo czasu upłynie, zanim ze wszystkich gmin w Polsce spłyną docyohtzascwo prowadzone ewidencje, dlatego wspomniana wyszukiwarka najpewniej będzie początkowo przeszukiwała bazę wpisf3w dokonanych po 1 lipca 2011.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑