Własny księgowy vs księgowość internetowa

bookkeeper

Witam Cię bardzo miło:)

Tytułem wstępu

Istnieją firmy, które mogłyby obyć się bez: własnego lokalu (np. mikro przedsiębiorca prowadzący w swoim mieszkaniu mały sklep internetowy), bez firmowego auta oraz wielu innych narzędzi, natomiast szczególnie w naszym kraju żadna firma nie obejdzie się bez księgowości. Pewnie znasz to powiedzenie: w Polsce na rynku utrzyma się nie ten szewc, który zna się na naprawie butów tylko ten, co zna się na podatkach :-) Tak to niestety jest prawda folks. System podatkowy w PL jest: nie przejrzysty, zmienny, posiada wiele absurdów oraz luk.

Największym absurdem jest to, że w praktyce odchodzi się od sławnej rzymskiej zasady retro non agit (prawo nie działa wstecz) co stwarza bardzo dużą nie pewność dla przedsiębiorcy. Wyobraźcie sobie, że macie dobrze prosperującą firmą np. importującą auta z Niemiec do PL. Płacicie dzielnie podatki, składki ZUS, aż tu nagle okazuje się, że organ skarbowy zmienił sobie interpretacje jakichś zapisów o podatku VAT. Od trzech lat zgodnie z linią orzeczniczą organów skarbowych płaciliście podatek należny w wysokości 8% VAT, aż tu okazuję się, że właściwie to urzędnicy teraz interpretują, że ten podatek ma wynosić 23%. „Ok nie ma problemu” – myślicie, od dziś będziemy płacić niestety więcej, a tu zonk, bo okazuje się, że urząd chce od Was zaległy podatek z trzech lat wstecz. Przytoczony powyżej przykład wystąpił u wielu przedsiębiorców.

Istnieją też w prawie podatkowym ewidentne luki, nie rzadko w przepisach o podatku VAT, np. luka dotycząca sprzedaży taczek, którą opisał prof. Robert Gwiazdowski w swojej świetnej książce pt. „A nie mówiłem”. Niedługo po wprowadzeniu podatku VAT, czyli w latach: 1993 i 1994 odmienną stawką VAT były opodatkowane taczki zielone tzw. „taczki rolnicze”, a zupełnie inną stawką były opodatkowane taczki czarne, czyli tam nazwane „taczki ogrodowe”. Można sobie tylko wyobrazić jak wzrosła wtedy sprzedaż zielonych farb 😉

Okey, wracając do naszego motywu przewodniego, czyli księgowości, bez której nie obejdzie się żaden przedsiębiorca. Już na etapie planowania własnego biznesu warto zastanowić się, czy wybrać księgowego, czy może nowsze rozwiązanie, jakim jest księgowość internetowa?

Tradycyjna księgowość

Niektóre formy prowadzenia działalności np. spółka z o.o., spółka akcyjna lub fundacja (tak fundacja może również prowadzić działalnością zarobkową 😉 wymagają prowadzenia pełnej księgowości. Jest to bardziej skomplikowana forma księgowania niż księgowość uproszczona (vide bardzo popularna książka przychodów i rozchodów). Przy pełnej księgowości własny księgowy jest już raczej obowiązkową pozycją na liście kosztów. Oczywiście nie ma prawnego obowiązku, aby korzystać z księgowych usług, lecz naprawdę ciężko będzie sobie bez księgowego wtedy poradzić. Natomiast obojętnie w jakiej formie prowadziłbyś biznes, wynajmując księgowego: zaoszczędzasz swój cenny czas, zmniejszasz do minimum ryzyko mogących wystąpić błędów podczas księgowania. Z reguły zewnętrzny księgowy ma wykupione ubezpieczenie OC. Proponuję zawsze przed ewentualną współpracą z księgowym pytać, do jakiej wysokości opiewa jego polisa.

Natomiast trzeba też mieć na uwadze, że własny księgowy to droższe rozwiązanie niż księgowość internetowa. Przy uproszczonej księgowości jego stawka opiewa na ok. 200 – 300 zł za miesiąc (w zależności od ilości naszych dokumentów księgowych). W przypadku pełnej księgowości te kwoty wynoszą od 500 – 1000 zł za mc. Do tego abstrahując od tajemnicy zawodowej, pamiętaj, że przekazujesz dużą część informacji o finansach swojej firmy w ręce często obcej osoby (oraz jej pracowników). Na koniec warto wspomnieć, że księgowy to nie jest doradca podatkowy. Księgowy ma za zadanie zgodnie ze sztuką zaksięgować Twoje faktury, obliczyć podatek do zapłaty, ewentualnie inne daniny na rzecz państwa i jego organów. Nie licz, że doradzi Ci jak zoptymalizować Twojej podatki lub ZUS. On od tego nie jest i nie jest to w jego interesie. On ma za zadanie rutynowo i bezpiecznie prowadzić Twoją firmę, aby miał jak najmniej roboty przy ewentualnych kontrolach.

Księgowość internetowa

Księgowość internetowa jest przeznaczona dla firm prowadzących uproszczoną księgowość. Zaczynając od największych zalet tego wynalazku to z pewnością cena. Najczęściej pierwsze kilka miesięcy jest bezpłatnych bez żadnych zobowiązań, później pojawia się opłata stała w wysokości 30 – 60 zł za miesiąc. W skali roku możesz zaoszczędzić nawet ponad 3000 zł! Drugą zaletą, właściwe nawet dużo ważniejszą jest możliwość samodzielnej nauki pewnych elementów systemu księgowego. Pamiętasz to, co pisałem na początku tego posta o szewcu? Dzięki księgowości internetowej będziesz mógł bliżej poznać przepisy podatkowe, dot. ZUS oraz zasady księgowania. Wspomniana wyżej wiedza będzie pracowała tylko na Twoją korzyść :) Przy księgowości tradycyjnej nie ma raczej na to miejsca, po prostu przekazujesz worek faktur do księgowego i on robi całą robotę. Najczęściej programy do księgowości internetowej są oparte o cloud więc nie musisz ich instalować oraz nie tracisz cennego miejsca na swoim dysku. Dodatkowo, jeśli masz jakikolwiek pytania, to są tam chaty oraz możliwość kontaktu telefonicznego. Programy te są zazwyczaj proste w obsłudze, a wszelkie dokumenty np. deklaracje, wszelkie ewidencje tworzą się praktycznie automatycznie. Polecam takie rozwiązania jak np. ifirma.pl, Wfirma.pl, infakt.pl.

Przechodząc teraz do wad każdej księgowości internetowej to oczywiście czas, który Ty musisz poświęcić każdego miesiąca lub kwartału (jeśli rozliczasz się kwartalnie z US), aby wklepać te wszystkie fakturki. Jeśli masz naprawdę dużo dokumentów to może być lekko irytujące dla Ciebie. Następnie pamiętaj, że programy do księgowości internetowej to nie są księgowi więc ubezpieczenia od błędów nie posiadają, więc w razie jakiejkolwiek wpadki to Ty odpowiadasz zawsze za wszystko. (W praktyce rzadko się jednak zdarza, aby księgowy zewnętrzny był pozwany przez przedsiębiorcę z uwagi na to, jaką wiedzą on dysponuje. Niezbyt mądrym posunięciem jest pozywać osobę, która zna wszelkie finansowe tajemnice Twojej firmy i mogłaby Ci zaszkodzić.).

Podsumowanie

A więc która ostatecznie opcja jest lepsza? Własny księgowy czy księgowość internetowa? Moim zdaniem to wszystko zależy od kilku ważnych czynników, które Ciebie dotyczą:

 • Formy, w jakiej prowadzisz swój biznes, jeśli to jest pełna księgowość to nie zawracaj sobie głowy księgowością internetową;
 • Ilości fakturek, które pojawiają się u Ciebie w obiegu. Jeśli jest ich naprawdę sporo, to patrz punkt wyżej;
 • Czy jest to Twój pierwszy biznes, czy któryś z kolejnych. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z biznesem może warto poznać, jakimi zasadami rządzi się księgowość? Jeśli to jest jeden z kolejnych biznesów to pewnie już znasz podstawy 😉
 • Jakie obroty przewidujesz w swoim biznesie? Czy musisz trzymać się teraz mocno za portfel, czy nie?;
 • Myślę, że jak już odpowiesz sobie na te podstawowe pytania, samemu zdecydujesz co dla Ciebie, może być lepsze.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego wpisu:) Jeśli masz jakiekolwiek pytanie do mnie, zapraszam do komentarzy lub wysyłania e-maila. Jeżeli nie zgadzasz się ze mną, masz kompletnie inne zdanie albo chciałbyś w jakiś sposób uzupełnić nasz topic zapraszam do komentowania. Wszelkie komenty mile widziane :-)

30 Comments

 1. poczatkujacyprzedsiebiorca

  17 kwietnia 2015 at 15:30

  A jaka forme ksiegowosci proponowalbys dla osoby, ktora nie ma czasu i glowy na zajmowanie sie papierkami, ale niestety posiada maly budzet do rozdysponowania?
  Pozdrawiam
  PS dzieki za bloga, bardzo przydatny!

  • BlogoFirmie.pl

   18 kwietnia 2015 at 13:43

   Poczatkujacyprzedsiebiorca dziękuję za Twoje miłe słowa :-) Zależy jak mały budżet masz na myśli. Jeśli mowa tu o 100-200 zł na mc to spokojnie wystarczy Ci na księgowego, ale jeśli możesz przeznaczyć mniej niż 100 zł za mc, to wtedy bardziej księgowość internetową. Wtedy musiałbyś chociaż raz w miesiącu poświecić jedną, dwie godzinki swojego czasu na wprowadzenie danych do systemu, stworzenie deklaracji i wyliczenie podatku.

 2. Ja korzystam z księgowości internetowej od jakichś 2 lat i sobie bardzo chwalę, do tego jeszcze podstawowe funkcjonalności są całkowicie za darmo.
  Andrzej ostatnio opublikował…Utraciliśmy dokumenty – co robić ?My Profile

  • BlogoFirmie.pl

   9 maja 2015 at 18:41

   Andrzeju, dziękuję za Twój komentarz. Nie wiem tylko dlaczego, odnalazłem go w spamie…
   Ja też jestem zadowolony z mojej księgowości internetowej. Szczególnie obsługa klienta jest na wysokim poziomie.
   Kiedy miałem dosyć zawikłany problem podatkowy, a nie udało mi się go wyjaśnić na chacie, księgowy internetowy z
   własnej inicjatywy sam do mnie zadzwonił i pomógł mi rozwiązać problem. Poczułem się wtedy jakby to był mój tradycyjny księgowy :-)

 3. Jeżeli działalność nie jest skomplikowana np. freelancer, księgowość można prowadzić samodzielnie nawet w pakiecie biurowym. Oczywiście jeżeli w czasie, który byśmy musieli poświęcić na prowadzenie księgowości jesteśmy wstanie „zarobić” więcej niż kosztuje nas zewnętrzny księgowy, to odpowiedz jest jasna.
  Tomek ostatnio opublikował…Content is king – fotografiaMy Profile

  • BlogoFirmie.pl

   12 lipca 2015 at 08:25

   Tomek, dziękuję za Twój komentarz. Oczywiście wszystko sprowadza się do prostego rachunku ekonomicznego.

 4. Wtrącę kilka słów na temat opłacalności pracy freelancera. Wiele osób robi na czarno, bo zakładanie działalności wiąże się m.in. z daninami wobec ZUS. Chcąc przyoszczędzić, jednocześnie skazują się na mniejszą konkurencyjność, bo zleceniodawca będący firmą może wymagać rozliczenia na podstawie faktury VAT. Na to błędne koło powstało przyjemne rozwiązanie w postaci serwisu http://www.useme.eu , za pomocą którego można wystawiać faktury bez zakładania działalności gospodarczej. Może komuś się przyda.

  • BlogoFirmie.pl

   15 lipca 2015 at 15:50

   Dzięki za twój komentarz. Serwis, o którym wspominasz, to rzeczywiście może być praktyczne rozwiązanie. Rozumiem, że ZUS-u taki freelancer nie płaci, a PIT i ewentualny VAT rozlicza za niego serwis?

   • Tak, jak się kliknie „wystaw fakturę bez firmy” pojawia się kalkulatorek, który wszystko obliczy. Serwis opłaca zaliczkę na PIT, jak przy normalnej umowie o dzieło. Zleceniodawca dostaje fakturę z wpisaną przez Ciebie kwotą + VAT, który może sobie odliczyć, jeśli jest vatowcem .
    Czyli można właściwie mieć działalność bez działalności i płacenia składek ZUS, które teraz wynoszą już ponad tysiąc zł, jeśli działasz dłużej niż 2 lata. Dodatkowo można załatwić sobie ubezpieczenie zdrowotne i swobodnie działasz bez tych zbędnych kosztów.

  • O fajna sprawa, nie wiedziałem. Dla freelancera to z pewnoscią zbawienie. Wielkie pokłony!

 5. Ja nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy bez pomocy mojej księgowej pani Teresy Kuc, w wielu sytuacjach mi pomogła, powiedziała z własnej inicjatywy o korzystnych dla mnie sprawach, np. wytłumaczyła co mogę wrzucić sobie w koszty i wiele wiele innych.

  • BlogoFirmie.pl

   2 września 2015 at 15:09

   Jakubie, dzięki za Twój komentarz. Księgowa z własnej inicjatywy Tobie pomogła, to znaczy, że dba o swoich klientów:)

 6. Tak to prawda, bardzo ją za to cenię ! Zresztą podoba mi się kiedy ktoś wychodzi z inicjatywą i sam mówi i radzi, ponieważ ja jako laik czasami nie wiem o co w ogóle mógłbym zapytać, np nie wiem czy coś mi się należy.

 7. Witam

  Jeżeli jest się freelancerem lub posiada małą firmę, księgowość internetowa jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli np. wystawia się kilkanaście czy kilkadziesiąt faktur miesięcznie, to jest to chwila pracy. Podobnie z księgowaniem faktur kosztowych. Cała reszta generuje się automatycznie, pozostaje tylko np. przelać wskazaną kwotę za podatek czy ZUS i np. wydrukować gotową książkę przychodów i rozchodów. Prosto i jasno …w dodatku często u wielu usługodawców dostępni są doradcy podatkowi online, nawet na chat.
  Ja akurat używam wfirma – polecam ich promocje, np. 6 miesięcy za darmo !!! Kod zawsze aktualny znajduje się na stronie: http://www.i-malaksiegowosc.pl.
  Olek ostatnio opublikował…Czy można anulować wystawioną fakturę?My Profile

  • BlogoFirmie.pl

   6 września 2015 at 05:44

   Dziękuję za komentarz:)

  • Jeśli ten kod trzeba podawać na stronie https://wfirma.pl/users/login to chyba coś jest nie gra – gdzie go podawać?
   Słyszałam o tek wfirmie dobre opinie od kilku osób i chciałabym skorzystać ale niebardzo wiem jak.

   • BlogoFirmie.pl

    26 września 2015 at 15:40

    Amando niestety nie umiem Ci pomóc najlepiej skontaktuj się z samym serwisem wfirma.pl
    Na pewno szybko Ci pomogą:)

   • Najmocniej przepraszam, kod niestety przestał działać – niestety bez naszej wiedzy w momencie pisania posta. Obecnie jest już na 100% działający inny rodzaj rabatu, a mianowicie 75% zniżki na każdy abonament na dowolny okres, np. na miesiąc, pół roku czy nawet cały rok. Oczywiście pierwsze 30 dni jest za darmo – bez żadnych zobowiązań.
    Zatem polecam wejść na stronę: wfirma.pl – przez ten właśnie link, a uzyskasz ten wysoki rabat.

    A przy płatności uzyskasz rabat 75% – zatem niemały :)

 8. Dla osób które nie chca tracić czasu na badanie szczegółów zmieniającego się nieustannie prawa internetowa księgowość jest chyba wygodnym rozwiązaniem.
  mmllmm ostatnio opublikował…Jak rozwijać firmę ?My Profile

 9. Zgadzam się, że internetowa księgowość jest korzystna i wtedy znowu tylko wiedza podstawowa wystarczy.

  • BlogoFirmie.pl

   26 września 2015 at 15:37

   Dzięki z Twój koment:)

  • Lepiej samemu się nie brać za coś o czym nie ma się pojęcia, lepiej zainwestować w księgową:)

   • BlogoFirmie.pl

    7 października 2015 at 21:31

    Też wychodzę z takiego założenia, ale przy mało skomplikowanej działalności gospodarczej i początkowych niskich obrotach, warto poznać mechanizmy samego systemu podatkowo-księgowego. Taka wiedza, szczególnie w tym kraju będzie bardzo przydatna dla każdego przedsiębiorcy.

 10. Dokładnie tak jak we wpisie, wszystko zalezy od tego w jaki sposób działamy. Jezeli coś wymaga pełnej księgowości to niestety biuro rachunkowe.

 11. Trafiłam dzisiaj na ten blog i jest świetny 😉 Panie Michale naprawdę kawał dobrej roboty.

  Pozdrawiam księgowa Grażyna

 12. Uważam, że oprócz własnej księgowej warto też zainwestować w program kadrowo-płacowy lub inny , który pozwoli na bieżąco kontrolować wydatki firmy.
  Ja od pewnego czasu korzystam z usług serwisu, który znalazłem na http://dlahandlu24.blog.pl/. Aczkolwiek , wiem, że księgowej i tak nic nie zastąpi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑