Skąd pieniądze na biznes?

Skąd pieniądze na biznes

Witaj,

Dziś temat, który jest zawsze na czasie, czyli z jakich źródeł można uzyskać wsparcie finansowe na swoją własną firmę.

Sposobów jest wiele, zależą one od tego: w jakiej branży działasz lub chcesz zacząć działać, czy to Twoja pierwsza firma, czy kolejna, w jakim stopniu Twój pomysł jest innowacyjny, jaki rząd wielkości przychodów w przybliżeniu będzie generować Twoja firma, etc.

Zacznijmy od początku. Jeśli zaczynasz przygodę z własną firmą, masz świetny pomysł, to często nie masz wystarczających pieniędzy na jego realizacje. Przed rozpoczęciem poszukiwań upragnionego kapitału na start powinieneś zadać sobie fundamentalne pytania: czy jesteś gotowy na podjęcie zobowiązania (zazwyczaj dotyczącego dużej sumy), czy jesteś gotowy wyjść ze swojej strefy komfortu, czy jest gotowy zaryzykować swoje najcenniejsze aktywa (czyli swój czas oraz swoje własne pieniądze) zdając sobie sprawę, że jeśli Ci się nie powiedzie, możesz zostać w najlepszym przypadku z pustymi rękami, o ile nie z długami.

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś „tak”, to jedziemy dalej! Poniżej podaję sposoby na zdobycie pieniędzy na Twoją firmę.

1) Zacznij od siebie – biznes zawsze wiąże się z ryzykiem, dojrzały biznes umie właściwie zmierzyć i ocenić, czy takie ryzyko można podjąć i warto podjąć. Poszukaj pieniędzy w swoich oszczędnościach, sprzedaj nie przydatne przedmioty, pokaż swoim potencjalnym inwestorom, że jesteś zaangażowany w swój biznes w 100%, czyli również finansowo.

2) Friends & fools – w świecie start up’ów obrazowo nazywana grupa najbliższych Ci osób. Poproś o pomoc swoją rodzinę, przyjaciół, znajomych lub osób, które gotowe są zaryzykować swoimi własnymi pieniędzmi, bo widzą potencjał w Tobie lub Twoim pomyśle (najlepiej, jeśli widzą potencjał w obu kwestiach;).

3) Fundusze inwestycyjne oraz Aniołowie Biznesu – na pewno słyszałeś kiedyś o prywatnych, majętnych inwestorach, którzy zgromadzeni poprzez fundusze lub samodzielnie gotowi są zainwestować w ryzykowany pomysł, ale o wysokiej stopie zwrotu. Aniołowie Biznesu, to najczęściej osoby, z dużym doświadczeniem, którym udało się już dorobić, więc mogą sobie pozwolić, aby swoje nadwyżki zainwestować w bardzo ryzykowne przedsięwzięcia. Takiego typu inwestor inwestuję w np. 10 biznesów, z czego tylko 1 tak naprawdę wypali, ale stopa zwrotu, której oczekuje, przebije z nawiązką pozostałe 9 nieudanych przedsięwzięć. Warto wspomnieć, że wsparcie od Anioła Biznesu, to nie tylko pieniądze, ale również ogromna wiedza, doświadczenie oraz sieć potrzebnych kontaktów. Prywatni inwestorzy najczęściej będą chcieli uzyskać, za oferowany przez nich wkład część udziałów w Twoich zyskach. Czasem zdarza się, że zainwestują w Twój biznes hybrydowo, czyli poprzez kombinacje pożyczki oraz partycypacji w przyszłych zyskach. Jeśli będziesz miał możliwość zaprezentowania się przed potencjalnym inwestorem warto, abyś się umiał do tego właściwie przygotować (będę o tym pisał w kolejnych wpisach). Przy negocjowaniu z funduszami uważaj szczególnie na zapisy we wszelkich umowach. Jeśli są dla Ciebie nie zrozumiałe lub nieczytelne zgłoś się do dobrego prawnika, ale do swojego prawnika, nie prawnika od funduszu. Oglądałeś film „Social Network”? Jeśli nie warto, abyś go obejrzał, to będziesz wiedział doskonale, o czym piszę. Wiele osób nie czyta dokładnie umów, które daje się im do podpisania i w efekcie zostają ze szczątkowymi udziałami lub nawet pustymi rękami…

4) Dofinansowanie od UE – Jest to bardzo zmienna i liczna grupa różnego rodzaju dotacji, pożyczek, dofinansowania, etc. Pieniądze pochodzą przede wszystkim z UE, część od rządu i samorządów. Szczególnie popularne programy to:

 • dofinansowanie na pierwszy biznes z PUP (Powiatowy Urząd Pracy) do 20 tys zł. (zainteresowanym polecam zasięgnąć informacji, w konkretnym PUP dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy);
 • programy Kapitał Ludzki na pierwszy biznes do 40 tys zł (aktualnie już praktycznie na wyczerpaniu);
 • pożyczki, częściowe dotacje na konkretny cel inwestycyjny typu PO 8.1 lub PO 8.2 (np. poprawa środowiska, nowe technologie, etc.)

Najczęściej szanse na uzyskanie dotacji mają osoby, które świetnie przygotują wniosek i spełnią, jak najwięcej kryteriów przewidzianych przez konkretne programy. Są na rynku specjalne firmy, które istnieją tylko po to, aby tworzyć na zamówienie takie wnioski. Pobierają one zazwyczaj konkretna kwotę z góry, za napisanie wniosku oraz prowizje od uzyskanej kwoty wsparcia. Zainteresowanym przedsiębiorcom polecam zgłoszenie się właśnie do ww. firm i opisanie im na jaki konkretnie cel potrzebne są pieniądze. Moim zdaniem warto zaoszczędzić swój czas na przeszukiwanie dostępnych ofert i próbę stworzenia skomplikowanych wniosków, lepiej zostawić, to osobom mającym na tym polu doświadczenie.

5) Kredyty i pożyczki od banków – Banki podchodzą bardzo ostrożnie do tematu i firmą, które działają na rynku mniej niż 1-2 lata, w ogóle nie chcą przyznawać kredytów. Natomiast jeśli istniejesz na rynku dłużej niż 2 lata, wykazujesz w miarę stały i stabilny przychód (najlepiej jeszcze do tego generujesz zysk) i działasz w zyskownej i stabilnej branży, to jesteś idealnym partnerem do rozmowy z bankiem. Pamiętaj, że banki w naszym kraju mają uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych przedsiębiorstw. W celu zabezpieczania kredytów podsuwają kredytobiorcom do podpisania szereg weksli, poręczeń, Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE, który już od przyszłego roku ma przestać obowiązywać), notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, etc. Jednak jeśli uda się Tobie wypracować stałe i obustronnie owocne relacje z bankiem, który zorientuje się, że jesteś poważnym partnerem, to wtedy zdobycie pieniędzy na kolejne inwestycje, pomysły lub działalność obrotową będzie znacznie łatwiejsze.

6) Pożyczki społecznościowe dla firm – idea social lending zaczęła się od takich pożyczek, w których pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy byli osobami fizycznymi, a pożyczki były udzielane poprzez serwisy internetowe bez żadnego pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych. Pierwszy serwis social lending „Zopa” został założony w Wielkiej Brytanii. W Polsce działa już kilka takich serwisów. Najpopularniejszym jest Kokos.pl, który oferuje również społecznościowe wymiany walut. Aktualnie wiele z serwisów social lending (m.in. właśnie Kokos) oferuje możliwości, w których zarówno pożyczkobiorcą, jak i pożyczkodawcą może być przedsiębiorca. Serwis, który oferuje pożyczki tylko dla przedsiębiorców to Capitalclub.pl, gdzie oferowane są pożyczki społeczne dla firm, na konkretny cel, np. na wyposażenie gabinetu lekarskiego lub kampanie reklamową przychodni.

7) Crowdfunding – idea crowdfunding powstała w latach 90-tych w USA. Wywodzi się ona od zbiórek ulicznych. Wraz z rozwojem Internetu powstały platformy internetowe, które informują o zbiórce pieniędzy na pewien określony cel, jak np. nagranie nowego albumu muzycznego, uruchomienie produkcji nowej linii drukarek 3D, etc. Użytkownik w zamian za przekazanie pewnego małego datku na dany projekt otrzymuje małe wynagrodzenie, np. część udziałów, nagrodę, gadżet firmowy, etc. Crowdfunding nadaje się idealnie dla artystów chcących stworzyć nowe dzieło (produkt), przedsiębiorców, którzy szukają wsparcia finansowego na uruchomienie produkcji produktu, który pomoże rozwiązać ogólnospołeczny problem lub uprościć życie wielu osobom. Największy i najbardziej popularny serwis międzynarodowy, na dzień publikcji tego wpisu, to aktualnie Kickstarter. Jego odpowiednik w Polsce, to Crowdfunding.pl

Mam nadzieje, że nakierowałem Cię na pewne formy wsparcia, które okażą się dla Ciebie przydatne. Jeśli znasz inne sposoby na zdobycie pieniędzy na swój biznes lub masz cenne doświadczenie w zdobywaniu środków na Twój pomysł, koniecznie o tym napisz w komentarzu!

22 Comments

 1. Warto jest korzystać z programów oferowanych przez urząd pracy oraz Unię Europejską dopóki mamy na to czas. Prawdopodobnie już za 2-3 lata nie będzie takiej możliwości. Bezzwrotne 20 czy 40 tys. złotych to bardzo ładna suma, która na pewno będzie znaczną pomocą w rozkręceniu wielu biznesów.

  • BlogoFirmie.pl

   19 sierpnia 2015 at 18:09

   Wydaję mi się, że programów dotacji bezzwrotnych z UE już praktycznie nie ma, jeżeli znasz jeszcze jakieś to podaj może przykład.

  • Racja – to chyba najlepsza opcja 😉 szkoda tylko, że tak jak pisał właściciel bloga jest raczej końcówka pieniędzy na to… Kompletnie nie wiedziałam o firmach piszących te wszystkie wnioski, chyba się zainteresuję tematem bliżej

 2. Ciekawe opisanie możliwości uzyskania finansowania na własną firmę,osobiście skłaniałbym się ku aniołom biznesu,pożyczkom społecznościowym oraz crowdfunding,bo na rodzinę, przyjaciół czy znajomych trudno dziś liczyć…

  • BlogoFirmie.pl

   20 sierpnia 2015 at 09:42

   Dzięki za Twój koment. Racja rzadko się zdarza, że uda się pozyskać wystarczający kapitał na biznes od samych przyjaciół i rodziny. Natomiast zawsze warto chociaż spróbować:)

 3. Dotacje z urzędów pracy na założenie firmy są i będą w dużej liczbie do 2023 roku (środki UE). Promowane będą osoby do 30 r.życia oraz 50+. Kwota dotacji ok. 20 tys. zł

  • BlogoFirmie.pl

   25 sierpnia 2015 at 16:28

   Dzięki za Twój koment. Owszem dotacje z PUP są nadal, natomiast dotacje z programu operacyjnego Kapitał Ludzki w wysokości ok. 40 tys zł już praktycznie nie ma.

   • Owszem, Programu Kapitał Ludzki 2007-2013 (a dokładnie działania 6.2 na zakładanie firm) już nie ma…ale w jego miejsce wchodzi PO WER 2014-2020.
    Kwoty i zasady będą podobne.
    Z tym, że PO WER finansuje startery osób bezrobotnych między 30-50 r. życia, a Urzędy Pracy do 30 r.ż i 50+.

    • BlogoFirmie.pl

     26 sierpnia 2015 at 12:42

     Dzięki za wyjaśnienie:-) Od kiedy startuje ten program WER 2014-2020?

     • Urzędy Pracy już powoli ogłaszają konkursy dla osób do 30 r.ż i 50+. Urzędy Marszałkowskie będą ogłaszać do osób 30-50 dopiero w 2016. Nie ma jednego terminu bo każde województwo rządzi się po swojemu i ma inne tempo prac. Dlatego trzeba śledzić www swojego Urzędu Marszałkowskiego i czytać o dotacjach w swoim województwie.
      Podrawiam Hubert

     • W takim razie warto być z tymi informacjami na bieżąco, aby nie przegapić terminów.
      Mam w planach przygotowanie artykułu na ten temat (jak krok po kroku uzyskać taką dotację z PUP) oraz przeprowadzenie wywiadów z przedsiębiorcami, którzy uzyskali już dotacje.

 4. Ja korzystałem z własnych oszczędności plus dotacje z biura pracy :)

  • BlogoFirmie.pl

   25 sierpnia 2015 at 16:31

   Dzięki za Twój komentarz. Czy możesz napisać naszym czytelnikom, czy trudno było otrzymać takie dotacje?:-)

 5. Bardzo wielu znajomych uzyskało dofinansowanie z UE. I to z wielu branż, od kosmetyczek, przez bary, po firmy edukacyjne. Wielu z nich naprawdę z tego uczciwie skorzystało, a niektórzy działali przez dwa lata i zamykali działalność, ale mam wrażenie, że najczęściej to z ich winy. Cóż nie każdy potrafi wykorzystać dane pieniądze, a 20tys, to spora sumka na początek.
  Natalia ostatnio opublikował…Przelewy do ZUS i urzędu skarbowego – stres dla młodego przedsiębiorcyMy Profile

  • BlogoFirmie.pl

   2 września 2015 at 15:05

   Natalio,
   dzięki za Twój komentarz. Warto dodać, że nie każdy nadaje się po prostu do bycia przedsiębiorcą.

 6. Bardzo fajny artykuł obecnie jestem na etapie zakładania firmy bardzo przydadzą mi się twoje wskazówki. No właśnie zastanawiam się na tymi dofinansowaniami.

 7. Fajnym pomysłem na wsparcie nowych firm jest program aktywizacja.
  Trafiłam na niego w moim biurze karier na uczelni i wygląda ciekawie bo pozwoli mi zaoszczędzić trochę pieniążków co na starcie jest chyba bardzo wazne.

 8. Słyszałem już kilkakrotnie o crowdfundingu ale nigdzie nie wspominano o polskich serwisach tego typu. Jest to świetna inicjatywa i mam nadzieję, że jeszcze długo będzie się rozwijała, ulepszała i może wyjdą z niej inne ciekawe akcje.

 9. Kiedyś myślałem, że drukarnia internetowa może być dobrym pomysłem ale też moje plany spełzły na niczym z powodów braku funduszy :)

 10. Otwarcie własnego biznesu to duże wyzwanie, trzeba być pewnym swoich decyzji i stale dążyć do celu. Fajnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dofinansowania unijnego tylko nie do końca. Problem zaczyna sie już na samym początku przy składaniu wniosków, pojawia się wiele komplikacji które Nas zniechęcają. Wiem na własnej skórze jakie może być nieprzyjemne dołujące dlatego proponuje tak jak ja (po wielu próbach samodzielnego składania wniosków) skorzystać z usług firmy unifud (unifund.pl).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑