Skąd brać pomysł na biznes?

skąd brać pomysły na biznes 1

Cześć!

W dzisiejszym, letnim wpisie kilka słów, o tym, skąd czerpać pomysły na własny biznes:-)

Jeżeli męczy Cię już praca na etacie, jej sztywne godziny i liczne ograniczenia lub właśnie jesteś w trakcie poszukiwania pracy, zastanów się, czy otworzenie własnej firmy, to nie byłby strzał w dziesiątkę. „Oczywiście to świetny pomysł” – pomyślisz, ale zaraz potem w Twojej głowie zaczyna się, pojawiać mnóstwo wymówek w stylu: co ja będę robił?, skąd wziąć na to pieniądze? jak to będę robił?, etc. Na każde pytanie znajdzie się odpowiedź, ale w tym wpisie postaram się odpowiedzieć na razie tylko na pierwsze z nich :-)

Wiele osób mi mówi, że chętnie by otworzyło własny biznes, ale nie mają żadnego pomysłu. Zupełnie nie wiedzą, co mogliby robić, bo wszystko, co przychodzi im na myśl, już zostało wcześniej stworzone i inni czerpnią z tego ekonomiczne korzyści. Mówią mi wtedy, „Michał, teraz jest ciężko z pomysłem, ale gdybym urodził się wcześniej np. w roku XXXX, to wtedy na pewno bym już od dawna z sukcesem, prowadził własną firmę„. Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Owszem są pewne okresy, którym sprzyja wysoka podaż okazji, np. wejście w życie „ustawy Wilczka”, wejście Polski do Unii Europejskiej, etc., ale tak naprawdę, na świetny pomysł możesz wpaść dosłownie w każdej chwili! Rozejrzyj się wokół siebie, rozmawiaj ze znajomymi, z rodziną, miej oczy i uszy szeroko otwarte. Pozwól im mówić i zacznij wsłuchiwać się w ich codzienne problemy i potrzeby, a nuż wpadniesz na rozwiązanie ich kłopotów. Jeżeli okaże, że problem (potrzeba danego produktu / usługi) jest masowa, choćby w konkretnej lokalizacji, a Ty wiesz jak go rozwiązać (dostarczyć potrzebny towar / usługę) – to właśnie masz pomysł na świetny biznes!

Podczas wyjazdów zagranicznych lub choćby podczas lektury zagranicznych gazet możesz porównywać, czy przypadkiem w naszym kraju nie brakuje usług, które tam funkcjonują już od pewnego czasu. Tak narodziło się w Polsce wiele rentownych biznesów, jak np. portal Allegro zaczerpnięty z amerykańskiego E – bay.

Pomyśl o tym, co lubisz robić najbardziej, jakie jest Twoje hobby. Może udałoby się Ci przekuć Twoje hobby na rentowny biznes? Mega zyskowna i popularna seria gier komputerowych „Wiedźmin” powstała m.in. dlatego, że jej twórcy wczytywali się w powieści Andrzeja Sapkowskiego.

Pomyśl również o tym, co umiesz robić bardzo dobrze i skorzystaj z tego! Dla przykładu umiesz naprawiać samochody, a w okolicy właśnie powstają duże osiedla, gdzie wiele osób jest zmotoryzowanych, może warto by było zacząć świadczyć dla nich usługi mechaniczne?

Czytaj portale internetowe na temat biznesu, jak np. międzynarodowy Tech Cruch lub polski portal: Mam startup, czytaj blogi biznesowe, np. znakomity blog Agnieszki Skupieńskiej nie bój się bywać na różnych konferencjach i warsztatach start up.

Zainteresuj się franczyzą. Być może, pomysł którego poszukujesz, już od pewnego czasu funkcjonuje na rynku, tylko musisz zgłosić się do odpowiedniej firmy. Spis firm franczyzowych jest dostępny tu: http://franchising.pl/katalog/

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Kiedy zmienia się prawo, zawsze powoduje to pewną aktywność na rynku. Pierwszy przykład z brzegu to wprowadzenie we Francji obowiązku posiadania alkomatów w samochodach. Producenci i sprzedawcy alkomatów zacierali ręce.

Bądź również na bieżąco z trendami i nowinkami rynkowymi. Ostatnio modne jest tzw. zdjęcie „selfie”, czyli zdjęcie osoby lub osób wykonywane przez osobę, która jest na zdjęciu. W sprzedaży niedawno pojawiły się kijki do selfie (selfie stick), czyli podręczne statywy, na które osadza się aparat, którymi można sobie samemu zrobić zdjęcie z większej odległości niż zasięg naszej ręki. Aby nie było nie jasności poniżej zdjęcie:-)

pretty brunette making selfie with a stick

Lista inspiracji podobnie, jak lista pomysłów na biznes jest zawsze otwarta. Najważniejsze, to nie stać w miejscu, tylko działać! Pamiętaj, że życie masz tylko jedno i tylko od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Jeśli masz jeszcze inne inspiracje, niż te, o których tu pisałem lub chciałbyś się podzielić ciekawymi pomysłami na biznes – komentuj! Wszelkie komentarze mile widziane.

23 Comments

 1. Pomysł to podstawa w przypadku każdej dobrze funkcjonującej firmy. Sam jestem zdania,że warto jest zrobić dobre rozpoznanie na rynku. Zobaczyć czego brakuje , co moze odnieść sukces. Na pewno w dużym mięście jest łatwiej niż w mniejszym.Musimy jednak liczyć się z większą konkurencją.

  • BlogoFirmie.pl

   31 lipca 2015 at 14:37

   Dzięki za komentarz. Zazwyczaj w dużym mieście jest łatwiej o prace, ale w przypadku biznesu w epoce cyfryzacji i globalizacji, to jednak często okazuje się inaczej:)

 2. Źródeł atrakcyjnych pomysłów na biznes jest naprawdę dużo. Najlepsze to własne zainteresowania i pasje, aktualne trendy i problemy klientów.

  7 sposobów na znalezienie pomysłów opisałem kiedyś na swoim blogu: http://pomyslynabiznes.org.pl/jak-znalezc-pomysl-na-biznes/
  Bartłomiej Jakubowski ostatnio opublikował…Pomysły na biznes 2015My Profile

  • BlogoFirmie.pl

   19 sierpnia 2015 at 18:16

   Dzięki za Twój komentarz:) Rzeczywiście na Twoim blogu można odnaleźć mnóstwo ciekawych pomysłów na biznes.

 3. Fajny ten artykuł. Dużo jest pomysłów na dobry biznes. Ważne jest by dobrze zapoznać się z rynkiem i potrzebami ludzi.

 4. Najlepsze pomysły na biznes biorą się z pasji! Moim zdaniem tylko wtedy można osiągnąć prawdziwy sukces :)
  Pracownia ostatnio opublikował…FAQMy Profile

 5. Jeśli mamy oczy szeroko otwarte, to pomysłów znajdziemy mnóstwo :)

 6. Każdy pomysł jest wart na początku 1 zł. Od nas zależy czy zdecydujemy się go zrealizować i w jakim stopniu będziemy to robić. Jestem zwolennikiem by każdy poważniejszy pomysł chociaż szczegółowo przeanalizować samemu bądź wyspecjalizowanej firmie, a co trafniejsze wprowadzić na rynek i sprawdzić. Mówią, że pierwszy milion trzeba najpierw ukraść! Ja wiem, że oczywiste jest by najpierw trochę stracić i nabrać doświadczenia przedsiębiorcy. Pozdrawiam wszystkich nalogowych pomysłodawców.

  • BlogoFirmie.pl

   2 listopada 2015 at 16:30

   Dzięki za komentarz:) Zgadzam się z Tobą każdy pomysł należy najpierw gruntownie przeanalizować zanim zacznie się działać.

 7. Franczyza jest najfajniejszym pomysłem na pierwszy biznes. W końcu to już sprawdzony model biznesowy :)

  • BlogoFirmie.pl

   6 listopada 2015 at 12:23

   Dzięki za Twój komentarz. To prawda franczyza to sprawdzony model biznesowy, ale warto pamiętać, że to nie daję gwarancji sukcesu. Ta sama firma (marka) w niektórych krajach może odnosić wielki sukces, a w innych klęskę, np. firma Virgin w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

 8. Pomysłów jest zawsze dużo, później warto jednak przeanalizować ich rentowność. Nie należy też zapominać o firmach, które już prowadzą działalność – one też powinny nieustannie się rozwijać. W tym celu warto skorzystać z szansy jakie daje nam UE, znam firmę która się specjalizuje w konsultacjach i wsparciu na ten temat – P4P Consulting z Krosna.

 9. Bardzo dobry wpis, motywuje do działania :)

 10. Witam, ostatnio zainteresowała mnie jedna z platform handlowo-aukcyjnych, a mianowicie Aleo. Wydaje się być ona ciekawą opcją jeśli chodzi o reklamę i nie tylko. Jak uważasz, można zaufać ich ofercie czy należy spodziewać się nieprzyjemnych haczyków?

  • BlogoFirmie.pl

   21 grudnia 2015 at 18:40

   Szczerze napiszę, że nie znam tego rozwiązania. Nie korzystałem nigdy z niego.
   Właścicielem jest bank ING, więc w dłuższym terminie pewnie usługi tej platformy zostaną skorelowane z kantami biznesowymi tego banku.

 11. Agnieszka zrobiła świetną tą listę pomysłów ba biznes. Mam nadzieję, że wiele osób z niej skorzystało, a co najważniejsze Agnieszka pokazała, że można i że znalezienie pomysłu wcale nie jest takie trudne.
  Natalia ostatnio opublikował…Likwidacja przepisów o zatorach płatniczychMy Profile

 12. Według mnie warto inwestować w pomysły pozwalające na rozpoczęcie działalności w internecie jak np. drukarnia online i dalsze ekspandowanie i rozwój jako także stacjonarny biznes.

 13. Fajnie jest móc zarabiać na własnej pasji, czyli na przykład na prowadzeniu bloga.
  Taką opcję umożliwia: http://blogbooster.pl/ zaprojektowany jako portal dla blogerów.
  Jego celem jest promowanie blogów i ściąganie do nich jak największej ilości użytkowników. A w perspektywie – umożliwienie blogerom zarabiania na swojej pasji.

 14. Niedawno czytałem artykuł o tym, jak ojciec zaczerpnął pomysł na biznes od… swojego 4 letniego synka, który podczas zabawy folią bąbelkową przyłożył ją do kalendarza. W ten sposób zrodził się pomysł na bąbelkowy kalendarz 😉

 15. Od pomysłu do realizacji daleka droga. Gwarantem sukcesu jest to jak mocno wierzymy w swój pomysł. Bowiem jeśli mamy momenty zawahania to obawiam się, że pierwsze lepsze i to błahe przeciwności losu sprawią, że może nam się nie udać. Warto być przekonanym o słuszności swojego pomysłu, mieć plan na jego realizację i promocję.

 16. Prawda jest taka ze, praca zespołowa plus duża liczba kontaktów daje nam

  wielkie możliwości zarabiana wielkich pieniędzy. Teraz myślicie jak to

  możliwe każdy z was może zarabiać, nie musicie być po studiach wystarczy że

  zadacie sobie jedno pytanie, dlaczego nie mam tych pieniędzy. A odpowiedz

  jest prosta nie macie żadnej opcji albo tak zwanego pomysłu. Wystarczy ze

  ktoś wam pokarze, jak to zrobić jak zaryzykować i już mamy tą opcje albo

  pomysł . Ale jak o czymś takim nie wiecie to jak chcecie zarabiać. Kiedyś

  nie wiedziałem jak zarabia się w internecie byłem tak zwanym nubem, a teraz

  to wszystko się zmieniło zarabiam w internecie, i to dość ładne pieniądze

  ale są inni co zarabiają więcej niż ja i ja ich szanuję i się uczę od

  najlepszych a ty od kogo się uczysz … Zapoznaj sie z ta stroną

  trafficmonsoonyou.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑