O wadach i zaletach kantoru internetowego

currencies

Witam bardzo serdecznie!

Dziś chciałbym pokazać Wam, w jaki sposób możecie zaoszczędzić Wasze pieniądze oraz pieniądze Waszej firmy :) Niektórym z Was na pewno zdarza się czasem operować inną walutą niż polski złoty. Otrzymujcie przelewy od klientów lub kontrahentów np. w euro, sami musicie zapłacić fakturę w dolarach lub uregulować raty kredytu we frankach szwajcarskich? Jeśli tak, na pewno zdajecie sobie sprawę, że w takim wypadku zupełnie Wam się nie opłaca korzystać z banków, gdyż one pobierają duże prowizje w postaci spreadów.

Od niedawna na naszym rynku pojawiły się kantory internetowe, działa ich już trochę. Moim zdaniem są one idealną alternatywą dla banków we wspomnianych przez mnie wyżej wypadkach. Nie tylko możesz na nich zaoszczędzić, ale walutę wymienisz znacznie szybciej oraz równie bezpiecznie niż korzystając z przewalutowań banku lub stacjonarnego kantoru. Jedyne czego potrzebujesz to aktywne konto w dowolnym banku oraz….pieniądze;)

Po wpisaniu w wyszukiwarce google na dzień pisania tego wpisu hasła „kantor internetowy” pojawia się nam ok. 7,480,000 rezultatów. To całkiem sporo wyników więc widać, że rynek rośnie. E-kantorów jest już tak dużo, że są już porównywarki e- kantorów. Ja polecam korzystać z dużych sprawdzonych firm np. internetowykantor.pl, cinkciarz.pl, które cieszą się już bardzo dobrą opinią internautów na rynku. Ile konkretnie można zaoszczędzić, pokaże zaraz na liczbach.

Na dzień tworzenia tego wpisu, czyli 1 listopada 2014 r.

– w banku PKO BP kurs złotego do euro wygląda tak: 4,10 zł / 1 euro kupno i 4,32/ 1 euro sprzedaż

– a w internetowykantor.pl tak 4,21 zł/ 1 euro kurs kupna i 4,24 zł/ 1 euro kurs sprzedaży

Bardzo łatwo policzyć, że jeśli ktoś robi regularne przelewy w obcej walucie np. spłaca ratę kredytu w euro w wysokości 250 euro (dla uproszczenia obliczeń przyjmijmy ratę w stałej wysokości i zerową inflacje) to oszczędza:

– 84 zł w ciągu miesiąca

– 1008 zł w ciągu roku

– 30240 zł w ciągu 30 lat!

Podobnie jak w niektórych stacjonarnych kantorach w przypadku regularnych lub dużych wymian często można negocjować ceny kursów oraz otrzymywać rabaty w przypadku wyrażenia pozytywnej opinii w serwisach opiniowych. Warto napomknąć, że e-kantory są bezpieczniejsze niż stacjonarne. Ryzyko rabunku gotówki przed czy po wymianie lub otrzymania fałszywki tutaj nie mają żadnego miejsca.

Oprócz wielu zalet oczywiście istnieją też wady. Należy uważać na tzw. drobny druk na stronach www e-kantorów. Niektóre kantory podają atrakcyjne kursy na swojej stronie głównej, podając na dole drobnym druczkiem wysoką liczbę jednostek waluty, której to dotyczy. Klient, który nie doczytał, zawierając transakcje dla mniejszej kwoty może być lekko rozczarowany;)

Należy uważać na ryzyka, które bardzo rzadko, ale mogą mieć miejsce: błędy działania systemu, wirusy (trojany, malware, spyware itp.), ataki albo brak uczciwości e-kantoru (jeszcze nigdy dotychczas nie miał miejsca na polski rynku e-kantorów, ale czysto teoretycznie może wystąpić tzw. skok na kasę, czyli e-kantor znika z pieniędzmi klientów.

Jeżeli wśród Twoich kontrahentów lub klientów wiesz, że ktoś często realizuje transakcje walutowe lub spłaca np. kredyt walutowy, to może warto wysłać mu link do tego artykułu. Nawet nie wiesz ile osób, jeszcze nie wie o tym, że może zaoszczędzić na codziennych transakcjach w sumie sporo pieniędzy.

Na koniec zachęcam Ciebie do napisania w komentarzach ile Ty oszczędzasz na pojawieniu się e- kantorów lub ile mógłbyś zaoszczędzić :)

7 Comments

 1. Hej. Bardzo ciekawe podsumowanie, ja już od jakiegos czasu korzystam z kantorów internetowych i jestem zadowolony. Ale ostatnio trafiłem na coś takiego jak kantor automatyczny … Teoretycznie może wydawać się to ciekawą opcją bo nie trzeba utrzymywac pracownika itd… więc może tam również możemy dokonać taniej wymiany?

  • BlogoFirmie.pl

   29 października 2015 at 16:48

   Dzięki za Twój komentarz. Jestem bardzo ciekaw jakie kursy wymiany oferują takie kantory. Wydaję mi się, że kurs powinien być rzeczywiście niższy niż w stacjonarnych kantorach, w których są zatrudniania do obsługi pracownicy. Takie kantory to idealne rozwiązanie dla podróżnych na lotniskach i dworcach zwłaszcza w wieczornych i nocnych porach.

 2. Ja dowiedziałem się od znajomych o kantorze internetowym https://www.kantoria.com/ . Korzystam z ich usług już od dłuższego czasu i muszę przyznać, że jest to niesamowita wygoda. Cały proces wymiany trwa do 20 minut, a bardzo często kursy są korzystniejsze niż stacjonarnie.

 3. Ja korzystam w związku z firmą, tj. mam kilku kontrahentów z Niemiec. Na początku się trochę obawiałem wymiany waluty przez Internet, ale gdy zobaczyłem ile czasu mnie kosztują tradycyjne transakcje na mieście , jak również porównałem sobie kursy, postanowiłem jednak spróbować. Teraz, po kilku miesiącach już nie wyobrażam sobie inaczej niż online. Mam firmowe konto na Amronet.pl i wymieniam o dowolnej porze (wtedy gdy zaobserwuję najlepszy kurs), a pieniądze na konto przelewane są naprawdę szybko.

 4. Dla przedsiębiorców to jedyne rozsądne rozwiązanie, bo kto ma czas po kantorach chodzić. Pierwszy-lepszy często niemile zaskakuje spreadem i niekorzystnymi kursami, szkoda czasu na to. Dobre są właśnie takie platformy jak wyżej wspomniany Amronet, ponieważ kurs jest nie tylko korzystniejszy ale i z opcją negocjowania często.

 5. Kiedy wszystko odbywa się z konta na konto czuję się bezpieczniej. Dlatego zdecydowanie wolę kantory internetowe. Dziękuję za polecenie Amronet, wyjątkowo sprawnie są realizowane wymiany, nawet gdy zaproponowałam kurs własny poszło szybko.

 6. Wymieniałem czasem walutę w pobliskim centrum handlowym, ale wtedy jeszcze nie interesowałem się za bardzo tym tematem, bo to były okazjonalne potrzeby. Wiele się zmieniło gdy założyłem firmę i podjąłem współpracę z brytyjskim przedsiębiorstwem. To był ważny kontrahent więc chciałem podtrzymać relacje biznesowe na najlepszym poziomie. Chciałem wymieniać walutę szybciej . Poczytałem co nieco w Internecie i założyłem sobie konto na Amronet.pl. Już po pierwszej transakcji przekonałem się, że w ten sposób mogę wymieniać nie tylko wygodniej ale i taniej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑