Jakie konto bankowe dla firmy?

Konto bankowe dla firmy

Konto bankowe dla firmy

Witam Cię bardzo serdecznie,

Dziś krótki wpis o tym, w jaki sposób wybrać konto bankowe dla własnej firmy i na co zwracać szczególną uwagę…

przy poszukiwaniu idealnego konta dla swojego przedsiębiorstwa.

Aktualnie bardzo trudno funkcjonować w obrocie profesjonalnym bez posiadania konta bankowego. Dzięki niemu można wiele transakcji wykonać szybciej, łatwiej i taniej (nie potrzeba tracić czasu i pieniędzy na rozliczenia w gotówce). Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej przedsiębiorca powinien posiadać konto bankowe, a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakłada obowiązek używania konta firmowego, w przypadku obrotu transakcjami, których suma przekraczałaby 15000 euro.

Na co należy, uważać wybierając konto bankowe dla firmy:

– Nie ma potrzeby zakładania w banku konta dla firm, wystarczy nam konto dla osoby prywatnej. Zazwyczaj konta dla osób prywatnych są znacznie tańsze niż konta firmowe. Natomiast warto pomyśleć o rozdzieleniu  pieniędzy prywatnych i firmowych;

– Uważaj na pewne operacje, na które nieświadomie zgadza się wielu przedsiębiorców, a które generują dla niech zupełnie  niepotrzebne koszty. Mam na myśli, np. wyciągi z konta w formie papierowej;

– Zwracaj uwagę, czy do Twojego konta bankowego lub karty płatniczej nie nie są dodawane, oferowane przez banki dodatkowo płatne produkty np. ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie karty, ubezpieczanie samochodu, laptopa, etc.

– Czy nie ma opłat za otwarcie i prowadzenie konta;

– Czy bank pobiera opłaty za wydanie i obsługę karty płatniczej;

– Czy brak jest opłat za wykonywanie przelewów elektronicznych (przy najmniej do ZUS i US powinno być bezpłatnie);

– Czy  brak jest opłat za wypłacanie gotówki w bankomatach, wpłacanie gotówki w oddziale i wpłatomatach.

– Czy bank oferuje dostęp do bankowości mobilnej, (jeśli tak, to jakie funkcje posiada taki kanał mobilny).

– Czy bank oferuje możliwość wykonywania szybkich przelewów (jeśli tak, to ile one by kosztowały).

Warto poświęcić trochę czasu, na przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert pod kątem Twojej firmy. Zmiana konta bankowego, w trakcie prowadzenia firmy, w niektórych przypadkach, może być czasem problematyczna i niepożądana, np. informowanie swoich klientów i kontrahentów o nowym numerze bankowym, monitowanie, czy klienci przesyłają pieniądze na nowe, a nie na stare konto.

To tyle na dziś. A jakie są Twoje doświadczenia z poszukiwaniem i zakładaniem konta bankowego? Zapraszam do komentowania :-)

 

 

 

 

 

 

10 Comments

 1. Najważniejsze darmowe przelewy. Ale ciężko to uzyskać pamiętam jak miałem konto w mbanku i za każdy przelew chcieli 1zł a tych przelewów miałem dziesiątki w ciągu tygodnia. Dlatego założyłem 2 konto tylko po to aby robić przelewy za darmo :)
  moneygrabbing ostatnio opublikował…moneygrabbing posted an update in the group PromocjeMy Profile

  • BlogoFirmie.pl

   11 lipca 2015 at 12:43

   Dziękuję za komentarz. Zawsze można spróbować po negocjować z bankiem. Jeśli nasza firma wykonuje sporo operacji i ma stałe obroty, można spróbować napisać wniosek o udzielenie rabatu np. do 50%. Bank, który chciałby zatrzymać klienta, mógłby wtedy pójść, chociażby na częściowe ustępstwa.

  • Byłem w podobnej sytuacji, zdzierstwo totalne

 2. O ile nie jesteśmy spółką ZOO to rzeczywiście nie ma wielkiego rozróżnienia między finansami osobistymi a firmowymi i w tym przypadku warto np. przelać pewną sumę na konto prywatne i tam ją obracać – to jest znacznie korzystniejsze pod wieloma względami.

  Sam używam takiego patentu w pewnym banku na małe m, tak się wyrażę by nie robić im promocji za friko 😉
  Remigiusz Witczak, bloger ostatnio opublikował…Co powiedzą sprzedawcy i telemarketerzy by zgarnąć Twoje pieniądze? Część 2My Profile

  • BlogoFirmie.pl

   15 lipca 2015 at 06:10

   Dziękuję za Twój komentarz. Patent z kontem osobistym zamiast firmowego dla działalności gospodarczej, oczywiście nie przejdzie ze spółką z o.o. Przy okazji też mam konto w tym banku 😉

 3. Tresc bliska kazdemu, zalecam literature,

 4. sam posiadam firmę od wielu lat i mam spore obroty ale korzystam tylko z konta w PKO inteligo. Jestem zadowolony ale nie każdy pewnie tak chwali ponieważ są plusy takie jak przy obrocie tylko 100zł kartą debetową – konto jest darmowe. Wadą za to jest opłata za wypłatę z bankomatów innych niż pko.
  Założyłem też konto w DB do hipoteki i własnie jestem na etapie sprawdzania go. Na razie jest ok.

  • BlogoFirmie.pl

   13 sierpnia 2015 at 08:15

   Dziękuję za Twój komentarz:)Z tego co kojarzę, kiedyś właśnie do konta firmowego DB była karta płatnicza bez opłat we wszystkich bankomatach w kraju. Jestem ciekaw, czy tak jest nadal.

   • nie mam doświadczenia przy kontach formowych w DB jednak z tego co się orientuje to bardzo dobre konto. Musiałbym sprawdzić ile w tym prawdy.
    pozyczkasa.pl ostatnio opublikował…Jak rozsądnie zaciągać pożyczki, żeby nie wpaść w pętlę kredytową?My Profile

    • BlogoFirmie.pl

     27 sierpnia 2015 at 12:40

     Do konta DB (firmowego i prywatnego) był oferowany rachunek oszczędnościowy z bardzo wysokim oprocentowaniem aż 8,1 % brutto. Mankamentem było to, że w przypadku środków powyżej 10 tys zł oprocentowanie spadało o połowę. Niestety przy aktualnych stopach procentowych, to brzmi jak jakaś bajka.
     Pamiętam jak mój znajomy, który bardzo lubi kombinować, po zakładał kilka takich kont dla całej rodziny;-)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑