Start-my-own-business_zminiejszenie

Witam Cię bardzo serdecznie w cyklu moich wpisów na temat zakładania własnej firmy:)

Jeżeli właśnie w tej chwili zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy, to dobrze trafiłeś. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek kroków proponuję,abyś na początku odpowiedział sobie na 3 bardzo ważne pytania: Co? Jak? i Dlaczego?

Poprzez „Co?” odpowiesz sobie sam na pytanie, czym chcesz się zajmować? W jakiej branży chcesz działać? Jaki jest Twój pomysł na biznes? Od tego właściwie zawsze wszystko się zaczyna, ale o tym w innym wpisie.

„Jak?” czyli przechodzimy do szeroko rozumianego know-how. Na początek odpowiesz sobie, w jaki sposób będziesz robił to, co sobie wcześniej ustaliłeś / założyłeś , jakich narzędzi, rozwiązań, osób do tego Ci potrzeba? Jak założyć firmę? Ile kapitału muszę mieć? Skąd mam wsiąść ten kapitał? Czy będę działał z kimś, czy sam? Generalnie musisz sobie odpowiedzieć na sporą dawkę bardzo ważkich pytań łącznie ze stworzeniem biznesplanu lub / oraz lean canvas (o których będę jeszcze wspominał w kolejnych wpisach.)

No i teraz najważniejsze ze wszystkich pytań, czyli filozoficzne „dlaczego” :) Jest to z pewnością najtrudniejsze pytanie ze wszystkich trzech. Wiele biznesów kończyło się właśnie z tego powodu, że właściciel/ właściciele nie umieli sobie odpowiedź na to pytanie. Pytanie te można sobie zadać w bardzo szerokim kontekście, czyli: dlaczego chce w ogóle być przedsiębiorca i prowadzić biznes (nie chodzi o ten właśnie konkretny biznes, ale ogólnie o sposób, w jakim będę żyć) lub dlaczego chce zajmować się właśnie tym konkretnym przedsięwzięciem.

Każdy może zostać przedsiębiorcą, ale już nie dla każdego będzie to jego zawód, z którego będzie się mógł w stanie sam utrzymywać. Przedsiębiorca ceni to, że prowadząc własną firmę, jest dla siebie „sterem i okrętem” oraz ma dużo większe możliwości do decydowania o sobie, oraz swoim biznesie niż będąc na etacie u „kogoś”. Przedsiębiorca jest niezależny, jeżeli biznes nie wypali, to może mieć pretensje tylko do siebie (no chyba, że działa w spółce ;), ale może też uczyć się na błędach, zdobywać doświadczenie oraz nauczyć się przewidywalności pewnych zjawisk.

Będąc przedsiębiorcą, możesz robić to, co kochasz robić i jeszcze na tym zarabiać. Praca będzie mogła sprawiać dla Ciebie prawdziwą przyjemność. To Ty będziesz ustalać zasady. Nikt Ci nie będzie mówić co, kiedy i gdzie masz robić (oprócz klientów 😉 Możesz pracować, siedząc w swoim ulubionym fotelu w swoim szlafroku. Nie będziesz miał nad sobą żadnego przełożonego. Możesz pracować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. To Ty o tym decydujesz. Bezpośredni wpływ na wysokość Twoich zarobków, będziesz mieć Ty. W późniejszym etapie nie musisz robić wszystkiego sam. Możesz zatrudnić kogoś do pomocy. Jeśli chcesz rozwijać swój biznes jest to wręcz wskazane, aby nauczyć się delegować obowiązki dla innych, John D. Rockeffeler mawiał „Obowiązujące w biurze prawo stanowi: nikt nie robi tego, co może zlecić komuś innemu. Proszę jak najszybciej znaleźć kogoś, na kim będzie mógł pan polegać, przyuczyć go do pracy, potem usiąść, wsadzić nos w papiery i wymyślić jakiś sposób, by Standard Oil mogła zarobić trochę pieniędzy”. (z książki „Tytan. Życie Johna D. Rockeffeklera”  Rona Chernowa).

Warto być przedsiębiorcą, dlatego że możesz oszczędzać na dojeździe do pracy swój czas oraz pieniądze. Możesz prowadzić swój biznes w domu lub wynająć pomieszczenie do pracy blisko miejsca zamieszkania. Możesz powiedzieć, że jesteś niezależny, bo sam na siebie zarabiasz, sam decydujesz o tym, w jaki sposób. Rozwijanie swoich kompetencji i pasji to inwestycja w Twoją firmę.

Jeżeli nie zgadzasz się lub uważasz, że nie wskazałem tutaj jeszcze innych ważnych, Twoim zdaniem powodów, dlaczego warto mieć własną firmę napisz o tym! Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!