Czy firma potrzebuje prawnika?

Czy firma potrzebuje prawnika

Dzień bardzo dobry,

witam Cię bardzo serdecznie:-) W poprzednim wpisie pokazywałem Ci sposoby zdobycia pieniędzy na swoją firmę Skąd pieniądze na biznes? Wspominałem w nim o możliwości zdobycia finansowania od Aniołów Biznesu…

oraz ostrzegałem Cię przed niedokładnym czytaniem ewentualnych umów inwestycyjnych z tym związanych. Dziś wpis o tym, czy warto posiadać prawnika, jeśli prowadzi się firmę i w jaki sposób prawnicy mogą być nam przydatni.

W naszym kraju nie brakuje osób, które się na wszystkim znają i wszystkimi sprawami zajmują się samodzielnie. Podobna sytuacja jest w małych firmach, które nie mają dużych funduszy. Wiele małych przedsiębiorstw woli zająć się niektórymi kwestiami samodzielnie bez żadnej pomocy z zewnątrz, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nie zdają sobie sprawy z tego, że tracą na tym inne jeszcze cenniejsze aktywo – własny czas.

W Polsce od wielu lat utarło się, że adwokat lub radca prawny, to bardzo nobilitowana i elitarna profesja, dlatego też ceny porady prawnej powinny być tak wysokie, że przeciętny obywatel nie może sobie pozwolić na skorzystanie z ich usług. Nic nie trwa wiecznie, a czasy się zmienią. Aktualnie stawki w prawniczych zawodach są coraz mniejsze, gdyż po otwarciu zawodów prawniczych panuję duża konkurencja i tworzy się rynek klienta. Powyższe argumenty warto mieć na uwadze przy ewentualnych negocjacjach wynagrodzenia dla prawnika.

Często zdarza się, że z oszczędności na wynajęciu prawnika przeciętny Kowalski pomija ważne terminy, (np. 6 miesięczny termin na przyjęcie spadku, terminy sądowe) lub nie korzysta z przysługujących mu praw (np. możliwość uzyskania odszkodowania). Podobna sytuacja panuje niestety wśród przedsiębiorców, którzy każdą złotówkę oglądają dwa razy, zanim zdecydują się ją wydać.

W jakich sytuacjach prawnik może być przydatny dla firmy?

Poniżej lista najważniejszych, moim zdaniem, sytuacji:

– przy zakładaniu firmy, szczególnie, jeśli miałaby to być spółka kapitałowa lub komandytowo-akcyjna, prawnik jest niezbędny do sporządzenia poprawnej umowy spółki (która odpowiednio zabezpieczy wewnętrzne stosunki między wspólnikami) oraz przygotowania obowiązkowej dokumentacji do KRS;

– przy zawieraniu istotnych dla prowadzonej działalności umów z kontrahentami lub klientami (warto przynajmniej oddać do sprawdzenia prawnikowi ww. umowy);

– umowy z pracownikami (jak wyżej, szczególnie umowa o pracę jest obwarowana tak dużą ilością przepisów prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i podatkowych, że warto, aby prawnik ją sprawdził przed oddaniem do podpisu pracownikowi);

– przy uzyskiwaniu koncesji, pozwoleń, zezwoleń, licencji, np. przy składaniu wniosku do GIODO;

– przy opracowywaniu regulaminu dla sklepu internetowego, szczególnie jeśli obsługujesz konsumentów warto, aby prawnik nie tylko sporządził lub sprawdził taki regulamin, ale również monitował zmiany w zachodzących przepisach, aby dostosowywać Twój regulamin do wymogów powszechnie obowiązującego prawa;

– przy windykacji należności (warto powierzyć „wierzytelności trudne” specjalistycznej firmie windykacyjnej, zamiast tracić czas na dochodzenie takich należności samodzielnie), aktualnie firmy windykacyjne działają przeważnie na zasadzie succes fee, czyli pobierają pewien procent z uzyskanej kwoty długu;

– przy sporach, szczególnie jeśli spór zmierza na drogę sądową;

– przy sprzedaży firmy lub jej części (np. udziałów w spółce z o.o.);

– patenty i prawa autorskie osoby.

Jak pisałem wyżej, jest to niekompletna lista sytuacji, w których skorzystanie z usług prawnika dla dobra własnej firmy będzie bardzo przydatne, a wręcz obowiązkowe.

Jeśli masz inne zdanie lub może korzystałeś z usług prawników w innych sytuacjach, których nie wymieniłem, napisz swój komentarz! Jestem bardzo ciekaw Twojej opinii:-)

7 Comments

 1. Nie czarujmy się, prawnik kosztuje, ale w większości przypadków po prostu się opłaca – szczególnie w biznesie, gdzie wszystko warto mieć na papierze.

  • BlogoFirmie.pl

   14 września 2015 at 17:30

   Karolu dzięki za Twój komentarz. Masz pełną rację, lepiej dmuchać na zimne, żeby później nie żałować.

 2. Choć koszty porad prawnych do tanich nie należą, naprawdę warto w nie zainwestować. Można popełnić wiele błędów, które będą kosztowały znacznie więcej niż prawnik. Szczególnie przy zakładaniu spółki konsultacje z prawnikiem są właściwie koniecznością.
  Natalia ostatnio opublikował…Sposób na dodatkowe oszczędności – mieszkanie jako siedziba firmyMy Profile

 3. Bez prawnika teraz ciężko niekiedy podpisać jakąkolwiek umowę, głównie z dużą firmą. Więc się nie da.
  My np. korzystamy z lokalnego prawnika w Lublinie, jesteśmy zadowoleni. Czy da się bez? Chyba jak się samemu jest prawnikiem, to nie potrzeba drugiego 😉
  Karol ostatnio opublikował…#MoM Plus – Jak radzić sobie z porażką (nie tylko) w biznesieMy Profile

  • BlogoFirmie.pl

   6 listopada 2015 at 12:25

   Dzięki za Twój komentarz. Jak się jest samemu prawnikiem, który do tego specjalizuje się w prawie gospodarczym i handlowym to wtedy się da;-)

 4. Praca w dziale prawnym w firmie to spore wyzwanie szczególnie dla osoby świeżo po studiach. Wymaga ona bardzo szerokiej wiedzy na bazie której trzeba rozwiązywać zadania często niestandardowe – wymagające znajomości nie tylko prawa ale również danego sektora gospodarki.

 5. Duże firmy na pewno na stałe potrzebują prawnika. Małe powinny mieć jakiegoś znajomego, który zerknąłby od czasu do czasu na umowy.
  Dagmara ostatnio opublikował…Promocje Qatar Airways i nowe połączenie do SydneyMy Profile

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

CommentLuv badge

© 2017 Blog o Firmie

Theme by Anders NorenUp ↑